BIP
1 Pomorska Brygada Logistyczna
Aktualności
Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego.
11.08.2016
11.08.2016 r. Bydgoszcz. Żołnierze i pracownicy resortu Obrony Narodowej 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej uczcili Święto Wojska Polskiego oraz 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej podczas uroczystego apelu.

Żołnierze i pracownicy 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej zebrali się na placu apelowym Brygady, aby w obecności sztandaru Brygady oraz kompanii honorowej oddać hołd wszystkim, którzy polegli oddając życie w walce o nieodległość Ojczyzny.

- Jesteśmy spadkobiercami tych, których męstwo opiewane jest w pieśniach, którzy nie bacząc na własne życie i odnoszone rany, zagrodzili drogę bolszewickiej nawale i obronili niepodległość Polski
- podkreślił w swoim wystąpieniu płk Dariusz Żuchowski - dowódca 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej.

W dalszej części uroczystości żołnierzom wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Święto Wojska polskiego to także czas podziękowań za włożony trud i ciężko pracę, dowódca brygady  wyróżniającym się żołnierzom wręczył wyróżnienia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Brygady.

Na zakończenie uroczystości pułkownik Żuchowski złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierzom i pracownikom resortu ON. Szczególnie serdeczne pozdrowienia skierował do żołnierzy przebywających poza granicami kraju.


***

15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego. Wprowadziła je ustawa z 1992 roku, jednak sięga ono tradycją do Święta Żołnierza, które ustanowione zostało właśnie po zwycięskiej Bitwie Warszawskiej, o czym przeczytać możemy w rozkazie ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 roku: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.”
tekst: por. Natalia Delińska, foto: ppop. Aneta Turczynowicz


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych