BIP
1 Pomorska Brygada Logistyczna
Aktualności
Pokonywali tor napalmowy
25.10.2017
25.10.2017 r. Bydgoszcz. W oparciu o strzelnicę garnizonową Jachcice żołnierze 1 batalionu dowodzenia i zabezpieczenia oraz XXXVII zmiany PKW KFOR Kosowo odbyli szkolenie z ochrony przed środkami zapalającymi.

Na torze napalmowym odbyły się zajęcia z obrony przed bronią masowego rażenia. Żołnierze gasili środki zapalające na umundurowaniu, sprzęcie oraz pojazdach. Udzielali pierwszej pomocy w przypadku oparzeń. Najtrudniejszym zadaniem było pokonanie toru napalmowego z licznymi przeszkodami, gdzie żołnierze musieli się wykazać niezwykłą zręcznością, kondycją oraz umiejętnym rozłożeniem sił. Tor przeszkód pokonywano w całym oporządzeniu mając nałożoną maskę przeciwgazową.
 

 
Napalm to środek zapalający, który ma wyższą temperaturę palenia oraz przedłużony czas spalania. Ze względu na swoją konsystencję przyczepia się do podłoża i trudno go ugasić. Wszystko to powoduje, że jest bardzo trudny do ugaszenia. Skuteczny nawet na powierzchniach wilgotnych, pionowych oraz mocno wsiąkliwych (jak piasek). Pali się także na powierzchni wody. Po raz pierwszy wykorzystali napalm Amerykanie jeszcze w trakcie II wojny światowej.
 
st. szer. Damian Kalinowski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych