BIP
1 Pomorska Brygada Logistyczna
Aktualności
Dzień Pamięci
21.12.2017
21.12.2017 r. Bydgoszcz. Żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć zmarłych i poległych poza granicami kraju.

21 grudnia - Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Z tej okazji żołnierze 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć zmarłych i poległych poza granicami kraju.


***

We wtorek żołnierze 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego złożyli wiązanki i zapalili symboliczne znicze na grobach poległych żołnierzy batalionu remontowego ś.p. kpr. Andrzeja Zielke, ś.p. kpr. Krystiana Andrzejczaka. Żołnierze batalionu remontowego polegli wykonując zadania w czasie misji stabilizacyjnej w Republice Iraku.  Pamięć o zmarłych to część naszej tradycji i dowód szacunku dla tych, którzy odeszli.


***

Dzień nawiązuje do tragicznego wydarzenia, które miało miejsce właśnie 21 grudnia 2011 roku, wtedy to podczas wykonywania zadania bojowego w Afganistanie, w wyniku wybuchu miny pułapki śmierć poniosło pięciu polskich żołnierzy z 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc.
Byli to: st. kapral Piotr Ciesielski, st. szeregowy Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach. Wszyscy służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Dla większości była to pierwsza misja za granicą. Najmłodszy z żołnierzy miał 22, a najstarszy 33 lata.
kpt. Natalia Delińska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych