1 Brygada Logistyczna

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 marca 2020
Zaangażowanie 1BLog w zadania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa
1 Pomorska Brygada Logistyczna realizuje zadania bez zakłóceń w zakresie zabezpieczenia polskich kontyngentów wojskowych, naszych wojsk operacyjnych oraz instytucji. Oczywiście znana jest nam sytuacja w kraju i na świecie więc szczególny nacisk, obecnie kładziemy na obszar związany z sytuacją ogłoszenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej zagrożenia epidemicznego.

Priorytetowo i z dużym zaangażowaniem oraz poczuciem odpowiedzialności nasi żołnierze realizują zadania transportowe na rzecz wojskowych i cywilnych szpitali, które pomagają bądź przygotowują się to tych bardzo ważnych zadań.

Tylko dzisiaj pokonaliśmy około 6100 kilometrów przewożąc środki ochrony osobistej o masie około 900 kilogramów a od rozpoczęcia tej bardzo ważnej działalności zrobiliśmy 35 tysięcy kilometrów. Wozimy także kontenery, które później wykorzystywane są  do budowy dodatkowych miejsc do kwarantanny.

Braliśmy też czynny udział i udzielaliśmy wsparcia w organizacji  między innymi Wojskowego Szpitala polowego we Wrocławiu oraz Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Utrzymujemy również gotowość do zabezpieczenia dezynfekcyjnego zespołu zadaniowego 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy.

1 Pomorska Brygada Logistyczna w porozumieniu z Wojskowym Odziałem Medycyny Prewencyjnej jest w trakcie przygotowywania rejonu przeznaczonego do kwarantanny dla około 200 osób. W tej chwili obszar ten dostosowujemy do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.

Jednocześnie poszczególne bataliony brygady zlokalizowane od Glewic pod Szczecinem aż do Giżycka, czyli na całej północy Polski wydzielają i utrzymują sprzęt oraz żołnierzy w gotowości do wsparcia dwóch kierunków: lokalnego na rzecz 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy, a także wsparcia Cywilnej Służby Zdrowia oraz ogólnopolskiego w ramach wsparcia działań w czasie zagrożenia epidemicznego.

Realizując polecenia przełożonych, wojskowych i cywilnych na podstawie wprowadzonej Spec ustawy z dnia 2 marca 2020 roku oraz rozkazów i wytycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych wzmocniliśmy reżim sanitarny w obiektach brygady oraz podjęliśmy szereg przedsięwzięć mających na celu ochronę stanów osobowych Dowództwa Brygady oraz jednostek bezpośrednio podległych. Między innymi:

  • z uwagi na zamknięcie szkół i przedszkoli wprowadziliśmy zmianowy system pracy dla żołnierzy;
  • w miarę możliwości pracownicy wojska przeszli na tryb pracy zdalnej;
  • codziennie przed wejściem do jednostek brygady mierzona jest temperatura ciała;
  • wszystkie odprawy realizowane są w formie wideo i telekonferencji;
  • do minimum ograniczony został obieg dokumentów papierowych oraz przemieszczanie się żołnierzy.

Staramy się działać kreatywnie więc szkolenia takie jak kursy językowe od poniedziałku prowadzimy w formie e-learningu. Dziś ruszamy także z produkcją maseczek ochronnych na potrzeby własne z możliwością późniejszego rozszerzenia działalności.

Warto nadmienić, że działa u nas specjalnie przeznaczona do tego celu grupa operacyjna, która koordynuje całokształt działań naszych sił i środków na kierunkach związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mamy wypracowany schemat działań. Działamy pewnie i skutecznie. Wszystko po to aby jak najszybciej udzielić wsparcia logistycznego tam gdzie jest ono potrzebne.

generuj pdf
go-up
Kontakt

1 Brygada Logistyczna
Powstańców Warszawy 2
85-915 Bydgoszcz
tel. 261411601
fax. 261411234

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane