1 Brygada Logistyczna


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
Zadania

 

 

 

 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego

 

1 Brygada Logistyczna jest związkiem taktycznym podległym bezpośrednio Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, przeznaczonym do realizacji zadań na rzecz polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju oraz zabezpieczenia logistycznego wojsk w zakresie realizacji dostaw zaopatrzenia, świadczenia usług specjalistycznych i gospodarczych związkom taktycznym i samodzielnym oddziałom, a także pozostałym jednostkom i instytucjom dyslokowanym w rejonie odpowiedzialności IWsp SZ.

 


Brygada składa się z 8 jednostek podległych, stacjonujących w garnizonach na terenie województw: kujawsko-pomorskiego (Bydgoszcz), warmińsko-mazurskiego (Giżycko), zachodniopomorskiego (Glewice), pomorskiego (Czarne) i mazowieckiego (Ciechanów).

 


Jednym z głównych zadań Brygady jest przygotowanie i wydzielenie komponentów logistycznych w celu zabezpieczenia działań polskich kontyngentów wojskowych wykonujących zadania poza granicami kraju. Od początku istnienia jednostki, ponad 3700 żołnierzy brygady brało udział w misjach poza granicami kraju w  Syrii, Libanie, Kongo, Afganistanie, Czadzie Mali i Republice Środkowoafrykańskiej. Aktualnie bydgoscy logistycy zasilają struktury polskich kontyngentów wojskowych w Iraku, Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libanie i na Łotwie.

 


Żołnierze brygady brali aktywny udział w walce z klęskami żywiołowymi, między innymi w czasie powodzi w 2010 roku oraz nawałnicy w 2017 roku. Reprezentanci 1BLog od lat zajmują czołowe lokaty w rywalizacji sportowej na szczeblu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Od 2007 roku  1 batalion logistyczny 1BLog aktywnie współpracuje z  7 pułkiem transportowym 102 Brygady Logistycznej Królewskiego Korpusu Logistycznego Wielkiej Brytanii. Szczególny charakter współpracy nadaje fakt, iż 7 pułk transportowy utworzono po II wojnie światowej a trzon jego kadry stanowili polscy żołnierze. W uznaniu ich zasług symbolem honorowym pułku są biało-czerwone barwy i orzeł biały.

 

 

Za swoje osiągnięcia w działalności służbowej i szkoleniowej 1BLog była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. W 2009 r.  Prezydent  RP  wręczył Dowódcy 1 Brygady Logistycznej Flagę Rzeczypospolitej Polskiej.
Trzykrotnie jednostki podległe brygady otrzymały tytuł honorowy „Przodującego Oddziału Wojska Polskiego” : w 2011 r. - 2 batalion logistyczny, w 2012 r. - 1 batalion logistyczny, natomiast w 2014 r. - 52 batalion remontowy.
W latach 2010, 2011, 2014 brygada została wyróżniona przez Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych mianem „Wyróżniającej się Jednostki Wojskowej IWsp SZ” za uzyskanie najlepszych wyników w szkoleniu.

 

 

 

 

    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

1 Brygada Logistyczna
Powstańców Warszawy 2
85-915 Bydgoszcz
tel. 261411601
fax. 261411234

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane